biz kimiz? / who are we?

11045382_10152858665736026_6830849501027162438_nNaz Cuguoğlu

Naz Cuguoğlu is a curator and art writer, based in Istanbul. She is the co-founder of non-profit art initiative “Collective Çukurcuma” and artistic research project “IdentityLab” (SE & TR); member of Proto5533 curator team; and works as program manager at Zilberman Gallery (Istanbul & Berlin). She writes art critique for various online and published art magazines. She took part in CerCCa art residency program in Spain. She received her BA in Psychology and MA in Social Psychology focusing on cultural studies.

Mine Kaplangı 

1619501_10152212753909808_637694571_n

 

Mine Kaplangı is the co-founder of Collective Çukurcuma. She is currently working as an artist representative and curator at BLOK art space contemporary art space in Istanbul. She received her bachelor degree in Philosophy in Istanbul University and MA (Certificate Program) in Philosophy of Arts & Aesthetics in Bologna University/ DAMS Faculty. She is also working as a freelance editor for a Berlin based contemporary art platform called Artfridge.

 

Naz Cuguoğlu, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta olan küratör ve sanat yazarı. Lisansını Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden aldıktan sonra, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Psikoloji departmanında, kültürel araştırmalar konusuna odaklanarak tamamlamıştır. Pek çok basılı ve online yayın için sanat eleştirileri yazmakta ve röportajlar yapmaktadır. Kolektif Çukurcuma’nın ve IdentityLab projesinin (Türkiye ve İsveç) kurucularındandır, Proto5533 üyesidir ve Zilberman Gallery (İstanbul ve Berlin)’de Program Yöneticisi olarak görev almaktadır. İspanya’daki CeRCCa konuk sanat programına katılmıştır

Mine Kaplangı Kolektif Çukurcuma’nın kurucularından biridir. Şu an Istanbul’da bulunan çağdaş sanat merkezi BLOK art space‘in sanatçı temsilcisi ve küratör olarak çalışmaktadır.  Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra, Bologna Üniversitesi DAMS Fakültesi Sanat Felsefesi ve Estetik alanında yüksek lisans sertifika programını tamamlamıştır. Aynı zamanda Berlin merkezli çağdaş sanat platformu Artfridge için bağımsız editör olarak da çalışmaktadır.