About Us / Hakkımızda

Collective Çukurcuma is a non-profit art initiative based in Istanbul, Turkey. It was founded by Naz Cuguoğlu and Mine Kaplangı in 2015. The collective mainly focuses on collaborative thinking and creating processes through its reading group meetings and cross-national collaboration projects, and raises questions about the power of books and libraries through its curatorial projects and editorial work.

Founded in response to a need for building a platform generating progressive dialogues and discussions on contemporary art, it aims to rebuild the nearly-forgotten ‘neighbor’ experience among the new generation through forming collaborations locally and internationally.

There will be periodical seminars, exhibitions, talks and performances organized by Collective Çukurcuma and announcements about projects taking place in and out the neighborhood.

For all your questions & suggestions, you can contact us here:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu is a curator and art writer, based in Istanbul. She is the co-founder of non-profit art initiative “Collective Çukurcuma” and artistic research project “IdentityLab” (SE & TR); and works as program manager at Zilberman Gallery (Istanbul & Berlin). Her writings have been published in various online and published art magazines, including Art Asia Pacific, Art South Africa, and Istanbul Art News. Recently, she took part in ICI New Orleans Curatorial Intensive funded by SAHA, and TATE Intensive (London) funded by Roberto Cimetta fund. She received her BA in Psychology and MA in Social Psychology focusing on cultural studies.

 

Mine Kaplangı is the co-founder of Collective Çukurcuma. She is currently working as an artist representative and curator at BLOK art space contemporary art space in Istanbul. She received her bachelor degree in Philosophy in Istanbul University and MA (Certificate Program) in Philosophy of Arts & Aesthetics in Bologna University/ DAMS Faculty. She is also working as a freelance editor for contemporary art platforms like Artunlimited and Artfridge

Serhat Cacekli is an Istanbul-based curator and art writer. He is one of the curators of international exhibition exchange project 31KiLO and a member of non-profit art initiative Collective Çukurcuma. Cacekli contributes regularly to various printed and online art magazines such as Istanbul Art News, Milliyet Sanat and XOXO the Mag. He works at Zilberman Gallery–Istanbul and pursues his Master’s Degree on art management at Yeditepe University.

 


 

Kolektif Çukurcuma, 2015 yılında Naz Cuguoğlu ve Mine Kaplangı tarafından İstanbul’da kurulmuş olan kâr amacı gütmeyen bir inisiyatiftir. İnisiyatif ana olarak düzenlediği okuma grubu buluşmaları ve uluslararası işbirliği sergi projeleri ile kolektif düşünme ve üretme yöntemleri üzerine odaklanır, ve küratöryel ve editöryel projeleri ile kitapların ve kütüphanelerin gücüne dair sorgulamalarda bulunur.

Özellikle çağdaş sanat üzerine yoğunlaşan, zengin bir diyalog ve tartışma alanı yaratmak üzere hayata geçirilmiş olan inisiyatif, kurduğu yerel ve uluslararası işbirlikleri sayesinde, unutulmaya yüz tutmuş eski komşuluk anlayışını genç kurumlar arasında tekrar canlandırmayı hedefler.

Dönemsel seminerler, sergiler, konuşmalar ve performanslar düzenleyen Kolektif Çukurcuma, ayrıca mahallenin içinde ve dışında gerçekleşen projelerin duyurulmasına da destek verir.

Her türlü soru ve önerileriniz için, e-mail adresimiz:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta olan küratör ve sanat yazarı. Lisansını Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden aldıktan sonra, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Psikoloji departmanında, kültürel araştırmalar konusuna odaklanarak tamamlamıştır. Art Asia Pacific, Istanbul Art News, Art South Africa gibi pek çok basılı ve online yayında sanat yazıları ve röportajları yayınlanmıştır. Kolektif Çukurcuma’nın ve IdentityLab projesinin (Türkiye ve İsveç) kurucularındandır, ve Zilberman Gallery (İstanbul ve Berlin)’de Program Yöneticisi olarak görev almaktadır. Son dönemde SAHA fonuyla ICI New Orleans Curatorial Intensive programına ve Roberto Cimetta fonuyla TATE Intensive küratöryel (Londra) programına katılmıştır.

Mine Kaplangı Kolektif Çukurcuma’nın kurucularından biridir. Şu an Istanbul’da bulunan çağdaş sanat merkezi BLOK art space‘in sanatçı temsilcisi ve küratör olarak çalışmaktadır.  Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra, Bologna Üniversitesi DAMS Fakültesi Sanat Felsefesi ve Estetik alanında yüksek lisans sertifika programını tamamlamıştır. Aynı zamanda Berlin merkezli çağdaş sanat platformu Artfridge , Artunlimited gibi online yayınlar için bağımsız editör olarak da çalışmaktadır.

İstanbullu küratör ve sanat yazarı Serhat Cacekli, 31KiLO isimli sergi değişim projesinin eş küratörü ve aynı zamanda sanat inisiyatifi Collective Çukurcuma’nın üyesidir. Istanbul Art News, Milliyet Sanat ve XOXO the Mag gibi yayınlara yazıları ve röportajlarıyla katkıda bulunan Cacekli, Zilberman Gallery–Istanbul’da çalışmakta ve yüksek lisansına Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde devam etmektedir.

 

 

Advertisements