About Us / Hakkımızda

“It matters what matters we use to think other matters with;
it matters what stories we tell to tell other stories with;
it matters what knots, what thoughts think thoughts,
what descriptions describe descriptions, what ties tie ties.
It matters what stories make worlds, what worlds make stories.”

– Donna J. Haraway
Staying with the Trouble, Making Kin in the Chthulucene, 2016

 

Collective Çukurcuma
a curatorial collective based in Istanbul, San Francisco and London

Collective Çukurcuma was founded in Istanbul in 2015 by Naz Cuguoğlu and Mine Kaplangı, and was joined by Serhat Cacekli in 2017. Our experiments mainly focus on collaborative thinking and writing through our reading group meetings, international collaborative exhibitions, curatorial and editorial projects, and public programs. We organize these projects highlighting the potential of transdisciplinary collaborations within contemporary art, and making use of process-based rather than outcome-based research with an intuitive approach. 

With our reading group project (co-organized by Gökcan Demirkazık, founded in 2015) the research processes of our exhibitions are shared with artists and other participants. The reading group’s archive is open to all and can be accessed from the collective’s website. Currently, we are also working on building a collective station where podcasts, meetings, talks and conversation can be shared with all online together with subtitles both in Turkish and English.

Our events are open to everyone and free. We are currently based in San Francisco, London and Istanbul but together with our nomadic events, exhibitions, reading group and projects we are always on the move and open to all collaborations. 

For all your questions & suggestions, you can contact us here:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu (1989) is a curator and art writer, based in the San Francisco Bay Area. She is the co-founder of “Collective Çukurcuma” and artistic research project “IdentityLab” (SE & TR). Her writings have been published in various magazines, including Art Asia Pacific, Hyperallergic, and Istanbul Art News. Recently, she took part in ICI New Orleans Curatorial Intensive and TATE Intensive. She received her BA in Psychology and MA in Social Psychology, both at Koç University and currently enrolled at the Graduate Program in Curatorial Practice at California College of the Arts. She curated exhibitions such as; Restless Monuments (Zilberman Gallery, Istanbul, 2018), House of Wisdom (Public program of the 15th Istanbul Biennial, 2017), and Asymmetric Kin (Coop Gallery, Nashville, 2016).

Mine Kaplangı (1987) is the co-founder of Collective Çukurcuma. She has worked as an artist representative and curator at BLOK art space contemporary art space, Istanbul between 2014-18. She has been selected as the third curator of British Council Collection’s Museum Without Walls online project and recently curated the digital exhibition titled ‘Dancing with Witches’ which has opened to visiting on January 2019. She received her bachelor degree in Philosophy at Istanbul University and MA (Certificate Program) in Philosophy of Arts & Aesthetics at Bologna University/ DAMS Faculty. She is also working as a freelance editor for contemporary art platforms like Sanat Dünyamız and Artfridge. She has curated various exhibition such as; House of Wisdom (Bonington Gallery Vitrines and Atrium Nottingham, 2018, Public programme of the 15th Istanbul Biennial and Framer Framed, Amsterdam, 2017), Asymmetric Kin (Coop Gallery, Nashville, 2016) and Detail (BLOK art space, 2016).

Serhat Cacekli (1988) is an Istanbul-based curator and art writer. He is a member of Collective Çukurcuma and working as a manager at Zilberman Gallery Istanbul. He received his bachelor degree in Physics and Mathematics at Koç University. Cacekli contributes regularly to various printed and online art magazines such as Istanbul Art News, Milliyet Sanat and XOXO the Mag. He pursues his Master’s Degree in Art Management at Yeditepe University. He has curated various exhibitions such as; Survival Kit (Cultural Transit Foundation, Yekaterinburg and Space Debris, Istanbul), Grid (Mixer, 2016), Printed15 (Mixer, 2015), 31Kilo (Küntlerhaus Dortmund, 2014)


Kolektif Çukurcuma, 2015 yılında Naz Cuguoğlu ve Mine Kaplangı tarafından İstanbul’da kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen küratöryel kolektiftir. 2017 yılında Serhat Cacekli’nin de katılımıyla kolektif bugünkü halini alır. İnisiyatif ana olarak düzenlediği okuma grubu buluşmaları ve uluslararası işbirliği sergi projeleri ile kolektif düşünme ve üretme yöntemleri üzerine odaklanır, ve küratöryel ve editöryel projeleri üzerinden güncel sanat ile farklı alanların birlikte çalışabilmesinin gücüne dair sorgulamalarda bulunur.

Özellikle güncel sanat üzerine yoğunlaşan, zengin bir diyalog ve tartışma alanı yaratmak üzere hayata geçirilmiş olan kolektif, kurduğu yerel ve uluslararası işbirlikleri sayesinde, unutulmaya yüz tutmuş eski komşuluk anlayışını genç oluşumlar, sanatçılar, araştırmacılar ve kolektifler arasında da tekrar canlandırmayı hedefler.

Dönemsel seminerler, sergiler, konuşmalar ve performanslar düzenleyen Kolektif Çukurcuma, ayrıca Gökcan Demirkazık ile birlikte kurmuş oldukları okuma grubu projesi ile 2015 yılından beri dönemsel olarak sergi öncesi ve sırasındaki araştırma süreçlerini sanatçılar ve katılımcılara açar. Okuma grubu 15. Istanbul Bienali’nin kamusal programı dahilinde bienal üzerine tartışmalar yapmış, 4. Istanbul Tasarım Bienali’nin de “Zaman Okulu” alt teması kapsamında da programına devam edecektir. Okuma grubunun arşivi herkese açıktır ve kolektifin websitesi üzerinden ulaşılabilir.

Her türlü soru ve önerileriniz için, e-mail adresimiz:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu, 1989 yılında İstanbul’da doğan Naz Cuguoğlu, San Francisco’da yaşamakta ve çalışmakta olan küratör ve sanat yazarıdır. Lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Psikoloji departmanında, kültürel araştırmalar konusuna odaklanarak tamamlamıştır. Art Asia Pacific, Istanbul Art News, Art South Africa gibi pek çok yayına katkıda bulunmuştur. Kolektif Çukurcuma’nın ve IdentityLab projesinin (Türkiye ve İsveç) kurucularındandır, ve Zilberman Gallery (İstanbul ve Berlin)’de Program Yöneticisi olarak görev almaktadır. Son dönemde SAHA fonuyla ICI (New Orleans) ve TATE Curatorial Intensive Intensive küratöryel (Londra) programlarına katılmıştır. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Huzursuz Anıtlar (Zillberman Gallery, 2018), Bilgelik Evi ( 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı, 2017), Asimetrik Bağ( COOP Gallery, Nashville, 2016) ve İskenderiye’den Sonra Tufan (5533, İstanbul, 2015) yer almaktadır.

Mine Kaplangı, 1987 yılında İstanbul’da doğan Mine Kaplangı, Collective Çukurcuma’nın kurucularından biridir. 2014-18 yılları arasında Istanbul’da bulunan çağdaş sanat merkezi BLOK art space de sanatçı temsilcisi ve küratör olarak çalıştı. Bu sene British Council Türkiye’nin düzenlediği Duvarları Olmayan Müze adlı dijital sergi projesinin üçüncü küratörü olarak seçildi, “Cadılarla Dans Etmek” adlı online sergi Ocak 2019’da ziyarete açıldı. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra, Bologna Üniversitesi DAMS Fakültesi Sanat Felsefesi ve Estetik alanında yüksek lisans sertifika programını tamamlamıştır. Aynı zamanda Berlin merkezli çağdaş sanat platformu Artfridge gibi online yayınlar için bağımsız editör olarak da çalışmaktadır. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Bilgelik Evi (Bonington Gallery Vitrines ve Atrium Nottingham, 2018, 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı ve Framer Framed, Amsterdam 2017), Asimetrik Bağ (COOP Gallery, Nashville, 2016), Detay (BLOK art space, 2016) yer almaktadır.

Serhat Cacekli, 1988 yılında İstanbul’da doğan küratör ve sanat yazarı Serhat Cacekli, Collective Cukurcuma’nın bir üyesidir ve Zillberman Gallery’de yönetici olarak çalışmaktadır. Istanbul Art News, Milliyet Sanat ve XOXO the Mag gibi yayınlara yazıları ve röportajlarıyla katkıda bulunan Cacekli, Koç Üniversitesi Fizik ve Matematik bölümlerinden mezun olmuştur ve yüksek lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde devam etmektedir. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Survival Kit (Cultural Transit Foundation, Yekaterinburg ve Space Debris, İstanbul, 2017), Grid (Mixer, 2016), Printed’15 (Mixer, 2015), 31KiLO (Künstlerhaus Dortmund, 2014) yer almaktadır.

 

 

Advertisements