About Us / Hakkımızda

Collective Çukurcuma is a non-profit curatorial collective from Istanbul, Turkey. It was founded by Naz Cuguoğlu and Mine Kaplangı in 2015, and joined by Serhat Cacekli in 2017. The collective mainly focuses on collaborative thinking and creating processes through its reading group meetings and cross-national collaborative exhibitions, and highlights the potential of transdisciplinary collaborations within contemporary art, process-based rather than outcome-based research with an experimental laboratory approach through their curatorial and editorial projects.

Founded in response to a need for building a platform generating progressive dialogues and discussions on contemporary art, it aims to rebuild the nearly-forgotten ‘neighbour’ experience among artists, curators, researchers and collectives through forming collaborations locally and internationally.

Collective Çukurcuma organizes periodical seminars, exhibitions, talks and performances, and also with their reading group project (co-organized by Gökcan Demirkazık, founded in 2015) the research processes of their exhibitions are shared with artists and other participants. The reading group has organized weekly discussion sessions around the theme of the 15th Istanbul Biennial under its public program, and will continue its program within the “School of Time”, sub-theme of the 4th Istanbul Design Biennial. The reading group’s archive is open to all and can be accessed from the collective’s website.

For all your questions & suggestions, you can contact us here:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu (1989) is a curator and art writer, based in San Francisco Bay Area and Istanbul. She is the co-founder of “Collective Çukurcuma” and artistic research project “IdentityLab” (SE & TR). Her writings have been published in various magazines, including Art Asia Pacific, Hyperallergic, and Istanbul Art News. Recently, she took part in ICI New Orleans Curatorial Intensive and TATE Intensive. She received her BA in Psychology and MA in Social Psychology, both at Koç University, and currently enrolled at the Graduate Program in Curatorial Practice at California College of the Arts. She curated exhibitions such as; Restless Monuments (Zilberman Gallery, Istanbul, 2018), House of Wisdom (Public program of the 15th Istanbul Biennial, 2017), and Asymmetric Kin (Coop Gallery, Nashville, 2016).

Mine Kaplangı (1987) is the co-founder of Collective Çukurcuma. She has worked as an artist representative and curator at BLOK art space contemporary art space, Istanbul between 2014-18. She has been selected as the third curator of British Council Collection’s Museum Without Walls online project and currently working on the upcoming digital exhibition titled ‘Dancing with Witches’ which will be open to visit on January 2019. She received her bachelor degree in Philosophy in Istanbul University and MA (Certificate Program) in Philosophy of Arts & Aesthetics in Bologna University/ DAMS Faculty. She is also working as a freelance editor for contemporary art platforms like Artunlimited and Artfridge. She has curated various exhibition such as; House of Wisdom (Bonington Gallery Vitrines and Atrium Nottingham, 2018, Public programme of the 15th Istanbul Biennial and Framer Framed, Amsterdam, 2017), Asymmetric Kin (Coop Gallery, Nashville, 2016) and Detail (BLOK art space, 2016).

Serhat Cacekli (1988) is an Istanbul-based curator and art writer. He is a member of Collective Çukurcuma and working as a manager at Zilberman Gallery Istanbul. He received his bachelor degree in Physics and Mathematics in Koç University. Cacekli contributes regularly to various printed and online art magazines such as Istanbul Art News, Milliyet Sanat and XOXO the Mag. He pursues his Master’s Degree on Art Management at Yeditepe University. He has curated various exhibitions such as; Survival Kit (Cultural Transit Foundation, Yekaterinburg and Space Debris, Istanbul), Grid (Mixer, 2016), Printed15 (Mixer, 2015), 31Kilo (Küntlerhaus Dortmund, 2014)


Kolektif Çukurcuma, 2015 yılında Naz Cuguoğlu ve Mine Kaplangı tarafından İstanbul’da kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen küratöryel kolektiftir. 2017 yılında Serhat Cacekli’nin de katılımıyla kolektif bugünkü halini alır. İnisiyatif ana olarak düzenlediği okuma grubu buluşmaları ve uluslararası işbirliği sergi projeleri ile kolektif düşünme ve üretme yöntemleri üzerine odaklanır, ve küratöryel ve editöryel projeleri üzerinden güncel sanat ile farklı alanların birlikte çalışabilmesinin gücüne dair sorgulamalarda bulunur.

Özellikle güncel sanat üzerine yoğunlaşan, zengin bir diyalog ve tartışma alanı yaratmak üzere hayata geçirilmiş olan kolektif, kurduğu yerel ve uluslararası işbirlikleri sayesinde, unutulmaya yüz tutmuş eski komşuluk anlayışını genç oluşumlar, sanatçılar, araştırmacılar ve kolektifler arasında da tekrar canlandırmayı hedefler.

Dönemsel seminerler, sergiler, konuşmalar ve performanslar düzenleyen Kolektif Çukurcuma, ayrıca Gökcan Demirkazık ile birlikte kurmuş oldukları okuma grubu projesi ile 2015 yılından beri dönemsel olarak sergi öncesi ve sırasındaki araştırma süreçlerini sanatçılar ve katılımcılara açar. Okuma grubu 15. Istanbul Bienali’nin kamusal programı dahilinde bienal üzerine tartışmalar yapmış, 4. Istanbul Tasarım Bienali’nin de “Zaman Okulu” alt teması kapsamında da programına devam edecektir. Okuma grubunun arşivi herkese açıktır ve kolektifin websitesi üzerinden ulaşılabilir.

Her türlü soru ve önerileriniz için, e-mail adresimiz:
collectivecukurcuma@gmail.com

Naz Cuguoğlu, 1989 yılında İstanbul’da doğan Naz Cuguoğlu, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta olan küratör ve sanat yazarıdır. Lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Psikoloji departmanında, kültürel araştırmalar konusuna odaklanarak tamamlamıştır. Art Asia Pacific, Istanbul Art News, Art South Africa gibi pek çok yayına katkıda bulunmuştur. Kolektif Çukurcuma’nın ve IdentityLab projesinin (Türkiye ve İsveç) kurucularındandır, ve Zilberman Gallery (İstanbul ve Berlin)’de Program Yöneticisi olarak görev almaktadır. Son dönemde SAHA fonuyla ICI (New Orleans) ve TATE Curatorial Intensive Intensive küratöryel (Londra) programlarına katılmıştır. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Huzursuz Anıtlar (Zillberman Gallery, 2018), Bilgelik Evi ( 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı, 2017), Asimetrik Bağ( COOP Gallery, Nashville, 2016) ve İskenderiye’den Sonra Tufan (5533, İstanbul, 2015) yer almaktadır.

Mine Kaplangı, 1987 yılında İstanbul’da doğan Mine Kaplangı, Collective Çukurcuma’nın kurucularından biridir. 2014-18 yılları arasında Istanbul’da bulunan çağdaş sanat merkezi BLOK art space de sanatçı temsilcisi ve küratör olarak çalıştı. Bu sene British Council Türkiye’nin düzenlediği Duvarları Olmayan Müze adlı dijital sergi projesinin üçüncü küratörü olarak seçildi, “Cadılarla Dans Etmek” adlı online sergi Ocak 2019’da ziyarete açılacak. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olduktan sonra, Bologna Üniversitesi DAMS Fakültesi Sanat Felsefesi ve Estetik alanında yüksek lisans sertifika programını tamamlamıştır. Aynı zamanda Berlin merkezli çağdaş sanat platformu Artfridge , Artunlimited gibi online yayınlar için bağımsız editör olarak da çalışmaktadır. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Bilgelik Evi (Bonington Gallery Vitrines ve Atrium Nottingham, 2018, 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı ve Framer Framed, Amsterdam 2017), Asimetrik Bağ (COOP Gallery, Nashville, 2016), Detay (BLOK art space, 2016) yer almaktadır.

Serhat Cacekli, 1988 yılında İstanbul’da doğan küratör ve sanat yazarı Serhat Cacekli, Collective Cukurcuma’nın bir üyesidir ve Zillberman Gallery’de yönetici olarak çalışmaktadır. Istanbul Art News, Milliyet Sanat ve XOXO the Mag gibi yayınlara yazıları ve röportajlarıyla katkıda bulunan Cacekli, Koç Üniversitesi Fizik ve Matematik bölümlerinden mezun olmuştur ve yüksek lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde devam etmektedir. Küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Survival Kit (Cultural Transit Foundation, Yekaterinburg ve Space Debris, İstanbul, 2017), Grid (Mixer, 2016), Printed’15 (Mixer, 2015), 31KiLO (Künstlerhaus Dortmund, 2014) yer almaktadır.

 

 

Advertisements