“Resistance” in Contemporary Art Practices / Çağdaş Sanat Pratiklerinde ‘Direniş’ Üzerine

Turban Gucu No1

“Türban Gücü No1” Kağıt üzerine tükenmez kalem / 70x100cm / 2008 / Extramücadele “Veil Power No1” Pen on paper / 70x100cm / 2008 / Extrastruggle

Collective Çukurcuma: Çağdaş Sanat Pratiklerinde ‘Direniş’ Üzerine

Tarih: 30 Mayıs Pazartesi
Saat: 18.30 – 21.30
Mekan: ATÖLYE – http://atolyeistanbul.co/

Collective Çukurcuma küratörlüğünde gerçekleşen bir günlük program kapsamında, Culture of Resistance (Direniş Kültürleri Ağı), Extramücadele ve Hasan Özgür Top’un katılımıyla film gösterimleri, sanatçı sunumları ve bir sohbet gerçekleştirerek “Çağdaş Sanat Pratiklerinde Direniş” konusunu gündeme getireceğiz: “Günümüzde yaşadığımız sosyo-politik ortamda, sanatçının direniş konusundaki rolü nedir? Bu sorumluluğu üzerinde hissetmeli midir? “Direniş” gibi konular sanat pratiklerinde ne şekilde ele alınabilir?”

Culture of Resistance ile ortak gerçekleştirdiğimiz film gösterimlerinin ardından gelen yoğun talep nedeniyle ikinci kere gösterimini yapacağımız “Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş” belgeseli ve gene Iara Lee’nin Direniş Kültürleri ile olan bağı üzerinden “bir sanat pratiği olarak direniş” konusunu tartışmaya açıyoruz. Birçok ülkede yasaklanan belgeselleri ile farklı coğrafyalardaki direnişleri izleyicilere sunan yönetmenin çalışmaları üzerinden sorduğumuz sorulara Türkiye’den davet ettiğimiz sanatçıların çalışmaları ve sanat pratikleri üzerinden cevaplar arayacağız. 15 yılı aşkın süredir “var olan sistemlerin yerine başka hangi sistemler mümkün olabilir?” sorusuna yanıt arayan çalışmaları ve projeleri ile adından söz ettiren Extramücadele ile farklı sanat pratikleri üzerinden sanatta eleştiriyi ve direnişi sorgulayacağız. 2000’lerin başındaki dergicilik ortamının etkisiyle sanat pratiğine başlayan genç sanatçı Hasan Özgür Top ile ‘Parça Tesirli’ adıyla başladığı yolda gerçekleştirmiş olduğu yayın ve fanzin projeleri, bir direniş olarak sanatta sosyal medyanın kullanım amaçları ve bu süreçte üretmiş olduğu videolar hakkında konuşacağız. Extramücadele ve Hasan Özgür Top’un son dönem çalışmaları üzerinden günümüz çağdaş sanat ortamında politik bir direnişin nasıl var olabileceğini tartışacağız. Herkesi bekleriz.

Program:

18.30-19.30: Culture of Resistance Film Gösterimi // Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş
19:30-20.00: Extramücadele Sanatçı Konuşması // Eğlence ve Vicdan”
20:00-20:30: Hasan Özgür Top Video Gösterimi // Kontr-Manipülasyon
20.30-21:30: Çağdaş Sanat Pratiklerinde “Direniş” Üzerine Sohbet
Katılımcılar: Extramücadele, Hasan Özgür Top ve Collective Çukurcuma

**Iara Lee’nin belgesel gösterimi İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Söyleşi ve sanatçı sunumları Türkçe olarak yapılacaktır.

Detaylı Program Hakkında:

Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş
Yönetmen: Iara Lee
Batı Sahra/ABD/İspanya, 2015, 59’
İngilizce altyazıyla

İspanyol hükümdarlığının sona ermesinden kırk yıl sonra, bugün, Batı Sahra halen Afrika’da bulunan son sömürge. Birleşmiş Milletler aracılığıyla sağlanmış ateşkes 1991 yılında bölgedeki silahlı çatışmalara son vermiş olsa da Sahravi halkı Fas ordusunun baskıcı işgali altında hayatlarını sürdürmeye devam etti; bölgede sağlanmış barış ise son derece kırılgan durumda. On binlerce Sahravi komşu ülke Cezayir’e sığındı. Cezayir’deki 125.000 mülteci halen zamanında geçici olarak kurulmuş kamplarda yaşıyor. Tüm bu zorluklara rağmen, merkezinde gençlerin bulunduğu yeni bir hareket insan hakları ihlallerine karşı koymak ve uzun süre önce vaat edilmiş olan özgürlük referandumunu talep etmek için yükseliyor. Kendi kaderini tayin etme hakkı için mücadele eden bugünün genç nesli yaratıcı ve barışçıl bir direniş ortaya koyuyor. Bunu yaparken, çatışma halindeki çok sayıda güce karşı koymak zorunda kalıyorlar. Faslı yetkililer tarafından işkence ya da ‘kayıp’ edilme tehlikesini göze alırken, bir yandan da uluslararası toplumdan umudunu kesmiş ve yeni bir gerilla savaşı başlatmaya hazır olanların da karşısında duruyorlar. Film, işgal altında gündelik şiddeti kayıt altına alırken sömürgeciliğin asla sona ermediği bir çöl halkının özlemlerini dile getiriyor

Extramücadele – Eğlence ve Vicdan
Extramücadele ilk olarak 1997’de bir kültür karıştırması/sanatsal müdahale olarak ortaya çıktı. Daha çok birbirinden bağımsız referanslar içeren dışadönük işler üretti. Bu, adına uygun olarak, bir ‘mücadele’ projesiydi; Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunu oluşturan söylemlere karşı bir söylem mücadelesi. Güncel hegemonik görsellere/görüntülere karşı müdahaleler yürüttü ve onları almaşık bileşmelere dahil etti. İşleri devlet ideolojisiyle ve sıklıkla da kutsal bir tabu olan Kemalizm’le sürekli mücadele halindeydi. Extramücadele, aynı zamanda Kemalizm’in yerine geçmeyi hedefleyen ‘Yeni Cumhuriyetçilik’ hakkında yorumda bulunan işler üretti. Bu bağlamda, sanatsal müdahalelerini ülkenin tarihi ve güncel gündemi hakkında anlatılar, semboller ve söylemler kullanarak yapan Extramücadele politik ve sanatsal bir icracı oldu. Bütün bunları gerçekleştirirken, onun mesafeli ve gayrı şahsileştirilmiş siyasi bağlantısı, kendi itibarı ve şahsiyetini görünmez kıldı. Ve belki de bu yüzden Extramücadele’nin, sıklıkla ve yanlışlıkla bir ‘grup’ projesi olduğu zannedilir.

Hasan Özgür Top – Kontr-Manipülasyon
“Alınan bilgiye göre, 9’99’dan başlayan taksit imkanlarıyla, basın bürosundan yapılan açıklamada, teröristlerin açtığı ateş sonucu, sıfır faizli kredi imkanı, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda, kalabalığın arasına karışan provokatörler, birkaç kendini bilmezin çıkardığı olaylarda…”

Joseph Goebbels’in ön ayak olduğu modern propaganda tekniklerinin günümüz uygulayıcıları olan, işinin ehli toplum mühendisleri tarafından yaratılagelen toplumsal zihne açık meydan okuma, ortak bilinçaltına kazınan kodları sabote etme teşebbüsü; kitlesel enformasyonu tahribe kalkışma, manipülasyona karşı ‘kontr-manipülasyon’.”

adeta_bir_psikolog_gibi

Hasan Özgür Top, “Adeta Bir Psikolog Gibi”, Video, 00:01:50:00, 2010 Hasan Özgür Top, “Just Like a Psycologist”, Video, 00:01:50:00, 2010

Katılımcılar hakkında daha fazla bilgi için:
Culture of Resistance: http://culturesofresistance.org/
Extramücadele: http://www.extramucadele.com
Hasan Özgür Top: http://www.hasanozgurtop.com
Collective Çukurcuma: https://collectivecukurcuma.com/

———————————

Collective Çukurcuma: “Resistance” in Contemporary Art Practices

Date & Time: May 30th, 2016, 6.30-9.30 pm
Place: ATÖLYE – http://atolyeistanbul.co/

Curated by Collective Çukurcuma, this event with screenings, artist talks and a conversation will invite Culture of Resistance, Extrastruggle and Hasan Özgür Top to create a platform to talk about “Resistance in Contemporary Art Practices.” The questions we will raise are: “What is the role of the artist in the current socio-political situation we are facing nowadays? Does the artist have to feel such a responsibility?”

Thanks to your interest in the documentaries of Culture of Resistance after our first screening, we are screening the documentary “Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara” for the second time. Through the director Iara Lee’s interest in “cultures of resistance,” we will open up a platform for discussion on “resistance as art practices.” Through her documentaries censored and banned in many different countries and raising awareness for various resistances across the world, we will use Iara’s documentaries to answer these questions, making use of works and art practices of artists from Turkey. We will question criticism and resistance in art, inviting Extrastruggle, trying to find answer to the question “Are there other possible systems that can replace the already existing ones?” for nearly fifteen years with his works and projects.
Inviting young artist Hasan Özgür Top who started his own art practice as a result of publication and fanzine movement in early 2000s under the nick name “parça tesirli,” we will talk about his publications and fanzine projects, using social media in art as a way of resistance and his videos. Through recent works of Hasan Özgür Top and Extrastruggle, we will discuss how political resistance can exist in contemporary art. Please come and join us.

**Iara Lee’s documentary will have English subtitles. Conversation and artist presentation will be in Turkish.

Program:

18.30-19.30: Culture of Resistance Screening// “Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara
19:30-20.00: Extrastruggle Artist Talk // Fun and Conscience 20:00-20:30: Hasan Özgür Top Screening// Counter-Manipulation
20.30-21:30: Conversation on Resistance in Contemporary Art Practices
Participants: Extrastruggle, Hasan Özgür Top and Collective Çukurcuma

For more information on the program:

Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara
Director: Iara Lee
Western Sahara/USA/Spain, 2015, 59’
With English subtitles

Forty years after its people were promised freedom by departing Spanish rulers, the Western Sahara remains Africa’s last colony. While a UN-brokered ceasefire put an end to armed hostilities in the territory in 1991, the Sahrawi people have continued to live under the Moroccan armed forces’ oppressive occupation, and what peace exists in the area is fragile at best. Tens of thousands of Sahrawis have fled to neighboring Algeria, where over 125,000 refugees still live in camps that were intended to be temporary. In spite of these difficulties, a new movement, with youth at its center, is rising to challenge human rights abuses and to demand the long-promised referendum on freedom. Today’s young generation is deploying creative nonviolent resistance for the cause of self-determination. In doing so, they’ve had to persevere against a torrent of conflicting forces. While risking torture and disappearance at the hands of Moroccan authorities, they’re also pushing back against those who have lost patience with the international community and are ready to launch another guerrilla war. This film examines these tensions as it chronicles the everyday violence of life under occupation, giving voice to the aspirations of a desert people for whom colonialism has never ended.

Extrastruggle – Fun and Conscience
Extrastruggle first emerged in 1997 as a movement of culture jamming/artistic intervention. Extrastruggle mostly produced extrovert works with highly distinct references. As befits its name, this was a project of ‘struggle’; a struggle against the discourses that formed the establishment of the Republic of Turkey. He carried out interventions against current hegemonic visuals/images and entered them into alternative combinations. His works were in constant struggle with state ideology, and often with the holy taboo of Kemalism. Extrastruggle also produced works that commented on ‘New Republicanism’, a political movement aiming to take the place of Kemalism. In this manner, with artistic interventions using narratives, symbols and myths of the nation’s history and current agenda, Extrastruggle became a political and artistic performer. In doing all this, his detached, depersonalized political engagement rendered his own status and persona invisible. This was perhaps why Extrastruggle was often erroneously thought to be a ‘group’ project.

Hasan Özgür Top – Counter Manipulation
“According to the information received, payment of installments beginning from 9.99, as reported by the press office, as a result of the terrorist attacks, zero-interest loan opportunities, while security forces conducting operation, the provocateurs blending into the crowd, in the events triggered by a bunch of presumptuous ones…”

An confrontation with social consciousness which is now being applied by skilled social engineers: implementers of modern propaganda techniques pioneered by Joseph Goebbels; the attempt to sabotage the codes tapped into the collective subconsciousness; ‘counter-manipulation’ against manipulation.

For more information on the participants:
Culture of Resistance: http://culturesofresistance.org/
Extrastruggle: http://www.extramucadele.com
Hasan Özgür Top: http://www.hasanozgurtop.com
Collective Çukurcuma: https://collectivecukurcuma.com/

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s