(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları / (New) Media Arts Meetings

COLLECTIVE CUKURCUMA ile (Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları

Tarih – 12.07 – 28.07.2016
Mekan – BLOK art space, Faik Paşa Cad. No: 22 Çukurcuma

Collective Çukurcuma, sizi yaz aylarında bir araya gelebileceğimiz, (Yeni) Medya Sanatları üzerine beraber okuyup sohbet edebileceğimiz, birbirimizden öğrenerek büyüyebileceğimiz, yeni işbirlikleri geliştirebileceğimiz bir alan/platform yaratmak üzere BLOK art space’e davet ediyor. Programda belirtilen saatler içerisinde BLOK art space’e uğrayarak yastıklar üzerinde soluklanabilir, sanatçıların ya da küratörlerin önerdiği kitaplara göz atabilir ya da ilginizi çeken bir sohbete, film gösterimine katılabilirsiniz. Tüm etkinlikler ücretsizdir, bekleriz!

PROGRAM

12 Temmuz Salı
17.00 – Açık Kütüphane Buluşması & Sohbet
18.00 – Film Gösterimi – Vahşi Gezegen / Fantastic Planet (1973, Fransa)

13 Temmuz Çarşamba – 17.30
19. Yüzyıl fotoğraf ve sinemasında aksayan bedenler, deliren kadınlar
Moderatör: Eda Sancakdar
Eda Sancakdar İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümünde “Görsel Kültür” ve “Görsel Kültürde Seçilmiş Konular: Surat ve Beden” derslerini vermektedir. Doktorasını Osmanlı’da kadın, delilik ve fotoğraf ilişkisi üzerine yapmakta olan Sancakdar’la 19. yüzyıl  fotoğraf ve sinemasında hareket-delilik, durağanlık eve ölüm ilişkisinin nasıl beden ve teknoloji üzerinden yeniden yazıldığını ve kadın bedeninin neden hep temel anksiyete sebebi olarak görüldüğünü, sıra dışı pratikler ve tekinsiz görüntüler üzerinden tartışacağız.

**Önerilen ön okuma listesi
Mapping the Moving Image: Gesture, Thought and Cinema circa 1900, Pasi Valiaho
In Your Face: Physiognomy, Photography, and the Gnostic Mission of Early Film, Tom Gunning

14 Temmuz Perşembe – 17.00
Asimetrik Bağ Sergisinde Neler Oluyor?
Sanatçılar: Erdal İnci, Ayşegül Süter, Bahar Yürükoğlu ve Hasan Özgür Top
Naz Cuguoğlu, Mine Kaplangı (Collective Çukurcuma, Istanbul) ve Jonathan Rattner, Paul Collins (COOP Curatorial Collective, Nashville) küratörlüğünde gerçekleşen, Amerika’dan ve Türkiye’den dörder sanatçının altı ay süresince beraber çalışması sonucunda ortaya çıkacak olan Asimetrik Bağ sergisi, Eylül ayında pop-up bir sergiyle Mixer’de ve Ekim ayı boyunca da Seed Space (Nashville)’de gerçekleşecek.

15 Temmuz Cuma
15.00 – Maker Hareketi ve Sanat İlişkisi – Gizem Renklidağ
Gizem Renklidağ moderatörlüğünde Türkiye’de Maker hareketi, son dönem projeleri ve maker hareketinin sanat ile olan ilişkisi üzerine konuşacağız.

17.30 – ÇOBAN projesi sunumu – Bager Akbay
Bager Akbay, robot sanatçının varlığını tamamlayan yeni bir küratör ve yeni bir galeri ilişkisinin nasıl olması gerektiğini sorguladığı “çoban” çalışmasını anlatacak.

25 Temmuz Pazartesi – 18.00
Genç Yeni Medya Sanatçısı için Hayatta Kalma Rehberi
Sanatçılar: NOHLab ekibi (Candaş Şişman & Deniz Kader), Deniz Derbent & Ufuk Barış Mutlu

26 Temmuz Salı – 18.00
Performans Sanatı: Burada ve Şimdi
Moderatör: Simge Burhanoğlu
Katılımcı sanatçılar – Gülhatun Yıldırım, Ebru Sargın
Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu ile Türkiye’de performans sanatı ve performans sanatının dinamiklerini Performistanbul sanatçılarının son dönem çalışmaları üzerinden inceleyeceğiz.

27 Temmuz Çarşamba – 18.00
Ozan Türkkan
“Sanal Gerçeklik ve Deneyim Çağı”
“Information Age is Over! Welcome to Experience Age” başlıklı sunumu ile yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan; Sanal Gerçeklik çalışmalarının ilk adımlarından şu anki durumuna kadar olan ilerleyişini, sanal gerçeklik üzerine yapılan çalışmaları, bu alanda kullanılan teknolojileri, sosyal medya ile ilişkilerini, sanat ile olan bağlarını ve bu bağların ne yöne doğru ilerleyebileceği konusunda bizleri bilgilendirecek. Sanatçı aynı zamanda sanal gerçeklik üzerine kendi çalışmalarından da örnekler göstererek, galeriye dinleyicilerin de bizzat deneyimleyebilecekleri ufak bir sanal gerçeklik köşesi de kuracak.

28 Temmuz Perşembe – 18.00
Kadıköy’de neler oluyor?
TOZ artist run space ekibi ile yeni mekanları ve video sanatları üzerine sohbet
Sanatçılar: Ece Eldek, Elvan Ekren, Sinem Dişli ve Volkan Kızıltunç

29 Temmuz Cuma –
18.00 – Popcorn gecesi: film gösterimi
“Modulations” Yönetmen: Iara Lee

30 Temmuz Cumartesi – 18.00
Zamansız: Yoğunluk İnisiyatifi Antalya Mimarlık Bienali 2015’den, mekansal deneyimi hedefleyecek bir enstalasyon ile bienale katılması için teklif alarak bir proje geliştirmiştir. Mekan seçiminde hassas davranan İnisiyatif, yaklaşık 20 sene boyunca kapalı kalan ve işlevini yitirmiş eski bir rum hamamında “zamansız” adlı bir proje üreterek uygulama yapmaya karar vermiş ve mekanı talep etmiştir.
Bu konuşma, Yoğunluk olarak Antalya sınırına girilen ilk günden itibaren -proje hazırlığından serginin başlayacağı güne dek- 12 gün boyunca karşılaşılan durumları, oluşan bu durumlar çerçevesinde alınan kritik kararları, buldukları -Ad hoc- çözümleri ve çalışma sürecindeki adımları inceleyecektir.
Konuşmada, kısaca projenin kavramsal içeriğine değinildikten sonra, Antalya yolculuğu öncesinde kağıt üzerinde geliştirilmiş olan tasarım kararlarıyla, mekanın mevcut durumunun tasarlanmış işin gerçekleştirilebilmesine elverişli olmaması sebebiyle yerel destek de alınarak o ana özgü -yerinde- verilen riskli önceliklerden de bahsedilecektir.
Tarihi eserler içinde gerçekleştirilen bu tip deneyim odaklı projelerde; ‘Esneklik nasıl sağlanır?’, ‘Hangi eylemler ne dereceye kadar tolere edilebilir?’ gibi hassas problematiklerin de tartışmaya açılması hedeflenmektedir.

(New) Media Arts Meetings With Collective Çukurcuma

Date – 12.07 – 28.07.2016
Place – BLOK art space, Faik Paşa Cad. No: 22/A Çukurcuma Beyoğlu

Collective Çukurcuma is inviting you to BLOK art space to create a new platform where we can get together, read and talk about (New) Media Arts, grow together while learning from each other and develop new collaborations. You can rest on the pillows, take a look at the books that the artists or the curators are recommending or you can participate in a talk or a movie screening. All the events are free of charge and you are all invited!

PROGRAM

July 12nd Tuesday
17.00 – Open Library Meeting & Conversation
18.00 – Movie Screening – Fantastic Planet (1973 France)

July 13th Wednesday 17:30
Failing Bodies and Women in Madness in19th Century Photography & Cinema
Moderator: Eda Sancaktar
Eda Sancaktar is giving lectures at Cinema Department of İstanbul Bilgi University on “Visual Culture”, “Selected Topics in Visual Culture: Face and Body” and doing her doctorate on the relation between women, madness and photography during Ottoman Empire era. We will discuss how the relations of movement-madness, stillness and death are rewritten through body and technology in the 19th century photography and cinema and why the female body is seen as the main reason for anxiety, over unusual practices and uncanny visuals.

**Recommended Reading List
Mapping the Moving Image: Gesture, Thought and Cinema circa 1900, Pasi Valiaho
In Your Face: Physiognomy, Photography, and the Gnostic Mission of Early Film, Tom Gunning

July 14th Thursday 17:00
What is Happening in the Exhibition “Asymmetric Kin”?
Artists: Erdal İnci, Ayşegül Süter, Bahar Yürükoğlu and Hasan Özgür Top
Curated by the curating team of Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı (Istanbul) and Jonathan Rattner & Paul Collins (Nashville), the “Asymmetric Kin” project will pair eight artists from Nashville and Istanbul in a 6-month collaborative relationship that will culminate in talks, performances, screenings and two group exhibitions in Nashville and Istanbul in September and October, 2016.

July 15th Friday
15:00 – The Link Between Maker Movement and Art – Gizem Renklidağ
Moderated by Gizem Renklidağ, we will be talking about the Maker Movement in Turkey, the latest projects and Maker Movement’s relation with art.

17:30 – THE SHEPHERD project presentation – Bager Akbay
Bager Akbay will present “The Shepherd” project in which he questions the existence of robotic artists in relation to the “new” tendencies of curators and galleries.

July 25th Monday – 18:00
Survival Guide for the New Media Artists
Artists: NOHLab Crew (Candaş Şişman & Deniz Kader), Deniz Derbent & Ufuk Barış Mutlu

July 26th Tuesday – 18:00
Performance Art: Here and Now
Moderator: Simge Burhanoğlu
Participant Artists – Gülhatun Yıldırım, Ebru Sargın
We will examine the performance art dynamics through the Performistanbul artists’ latest works with the founder of Performistanbul, Simge Burhanoğlu.

July 27th Wednesday – 18:00
18.00 – Ozan Türkkan – “Virtual Reality and Experience Age”
With the “Information Age is Over! Welcome to Experience Age” titled presentation, new media artist Ozan Türkkan will inform us about the progression of Virtual Reality works from their first steps until now, studies on virtual reality, technologies used in this field, social media relations, ties with art and where these ties may lead. The artist will set up a little corner of virtual reality for audience to experience virtual reality itself and also, his own works are to be illustrated.

July 28th Thursday – 18:00
What is happening in Kadıköy?
Talk with TOZ artist run space team about their new spaces and video arts
Artists: Ece Eldek, Elvan Ekren, Sinem Dişli and Volkan Kızıltunç

July 29th Friday
18:00 – Popcorn Night: movie screening
(Modulations by Iara Lee)

July 30th Saturday – 18:00
Timeless: YOĞUNLUK
(Founded in 2013 by İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler and Elif Tekir, YOĞUNLUK focuses on the production of art in relation with the space.)
Timeless: Yoğunluk initiative is invited to join Antalya Architecture Biennial 2015 with site-specific installation. Because of their sensitive approach to space choices the initiative have decided to apply a site-specific installation which is called “Timeless” and requested to use an old Turkish Bath which has been closed for 20 years.
Within this talk; situations that initiative have faced in 12 days -from the first day that they get into the borders of Antalya to the last day that exhibition starts- and the decisions and taken solutions according to these situations will be investigated.
After a brief explanation about conceptual content of this project, the talk is moving on to risky preferences that the initiative has faced through project process like how their actual design decisions on paper that they prepared before coming to Antalya was not suitable for the current circumstances of the space and how this situation led them have local support as well.
Also other precise problematics like how the elasticity is provided in this kind of projects that focuses on experience in historical spaces, which actions can be tolerated up to which levels will be discussed in this conversation.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s