Book Launch & Conversation: Between Places

15241238_607088299482584_1882120735206179724_n

Book Launch & Conversation: Between Places

Participants: Fikret Atay, Hera Büyüktaşçıyan, Naz Cuguoğlu, Susanne Ewerlöf, Erik Månsson, Ferhat Özgür, Liv Strand

“Between Places” is an anthology compiling reflections on how identity is made and performed through the movement of the self and/or experiences of places under transformation. Edited by Naz Cuguoğlu and Susanne Ewerlöf, and designed by Erik Månsson, the book brings essays and artistic contributions by Fikret Atay, Hera Büyüktaşçıyan, Ferhat Özgür, Katarina Pirak Sikku, Liv Strand, Can Sungu and Lisa Torell together.

“Between Places” is an outcome of the artistic research project “IdentityLab”, initiated by Cuguoğlu and Ewerlöf in Sweden & Turkey in 2016. The project consists of journeys, meetings and public programs to create a dialogue and sense of community among artists and researchers working on identity issues.
(https://identitylabproject.wordpress.com/)

The Book Launch of “Between Places” and conversations on IdentityLab project and the book will invite the audience to think about the relation between identity and place.

***The talk will be in English.

Place / Time: SALT, January 7th, Saturday, 3-5 pm

*IdentityLab was realised as part of Tandem Turkey program. Tandem – Cultural Managers Exchange Turkey-EU is an initiative of the European Cultural Foundation (Amsterdam), MitOst (Berlin), Anadolu Kültür (Istanbul), and funded by Stiftung Mercator (Essen).
www.tandemforculture.org


Kitap Lansmanı ve Sohbet: Between Places

Katılımcılar: Fikret Atay, Hera Büyüktaşçıyan, Naz Cuguoğlu, Susanne Ewerlöf, Erik Månsson, Ferhat Özgür, Liv Strand

“Between Places” kimliğin kurgulanması ve kişinin mekan değişimi ya da değişim altındaki mekanlardaki deneyimleri üzerinden uygulanması üzerine düşünceleri bir araya getiren bir antoloji. Naz Cuguoğlu ve Susanne Ewerlöf tarafından editörlüğü, Erik Månsson tarafından tasarımı üstlenen kitap, Fikret Atay, Hera Büyüktaşçıyan, Ferhat Özgür, Katarina Pirak Sikku, Liv Strand, Can Sungu ve Lisa Torell’in yazılarını ve sanat çalışmalarını bir araya getiriyor.

“Between Places” Cuguoğlu ve Ewerlöf taradından 2016’da İsveç ve Türkiye’de hayata geçirilen “IdentityLab” sanatsal araştırma projesinin bir sonucu. Proje kapsamında, kimlik konusu üzerine çalışan sanatçılar ve araştırmacılar arasında diyalog ve iletişim ağı oluşturmak amacıyla her iki ülkede yolculuklar, buluşmalar, ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. (https://identitylabproject.wordpress.com/)

“Between Places” kitabının lansmanı ve hem kitap hem de IdentityLab projesi üzerine gerçekleşecek sohbet katılımcıları kimlik ve mekan konusu üzerine düşünmeye davet edecek.

***Konuşma dili İngilizce olacaktır.

Mekan / Zaman: SALT, 7 Ocak, Cumartesi, 15.00-17.00

* IdentityLab, Tandem Turkey programı kapsamında hayata geçti. Tandem: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye – Avrupa Birliği programı, Stiftung Mercator ve ECF (Avrupa Kültür Vakfı) tarafından destekleniyor, MitOst ve Anadolu Kültür ortaklığında uygulanıyor.
www.tandemforculture.org

About the Participants / Katılımcılar Hakkında:
Fikret Atay – http://www.pilotgaleri.com/en/artists/detail/14
Hera Büyüktaşçıyan – http://herabuyuktascian.blogspot.com.tr/
Naz Cuguoğlu – https://collectivecukurcuma.com/
Susanne Ewerlöf – http://www.susanneewerlof.se/
Ferhat Özgür – http://www.ferhatozgur.com/
Liv Strand – http://livstrand.com/

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s